کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی

اگر اهل قهوه هستید، حتما تفاله قهوه زیاد تولید می‌کنید و به احتمال خیلی فراوان همه آن‌ها را درون سطل آشغال می‌ریزید. گرچه در این مطلب می‌خواهیم بگوییم تفاله قهوه کاربرد فراوانی دارد.

خلاصی از بوی دست‌ها، دفع مورچه‌های خانگی، درست کردن صابون، از بین بردن بوی یخچال و دور نگهداشتن گربه‌ها، تنها مثال‌هایی از کاربرد تفاله قهوه در زندگی روزمره است.

علاوه بر مواردی که نام بردیم، در این مطلب می‌خواهیم به کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پیش از آنکه به سراغ خواص تفاله قهوه در کشاورزی بپردازیم، بد نیست به مقاله تهیه کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی و راهنمای خرید کود خانگی در سایت دیجیاگرام digiagram.ir نگاهی بیاندازید. در دیجیاگرام در مورد اینکه کود ارگانیک بهتر است یا شیمیایی صحبت شده و در ادامه به روش های تهیه کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی و مزایای آن اشاره شده است.

خواص تفاله قهوه در کشاورزی

تفاله قهوه به دو صورت برای خاک استفاده می‌شود که هر دو مورد فواید زیادی دارند. مورد اول استفاده مستقیم از تفاله قهوه است. شما می‌توانید بعد از خوردن قهوه تفاله آن را به‌طور مستقیم روی خاک گلدان بریزید.

این تفاله فسفر، پتاسیم، منگنز و مس دارد و این مواد دقیقا مواد لازم برای رشد گیاهان هستند. البته توجه کنید که تفاله قهوه برای همه گیاهان مناسب نیست و در بعضی از آن‌ها می‌تواند حتی نتیجه عکس هم داشته باشد. پس شاید بپرسید کود قهوه برای چه گیاهانی استفاده می شود؟

در جواب می‌گوییم شما باید در قدم اول گیاه خود را بشناسید. اگر گیاه شما در دسته گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند قرار می‌گیرد می‌توانید از تفاله قهوه به عنوان کود استفاده کنید، زیرا این تفاله اسیدیته خاک را افزایش می‌دهد. گیاهانی مثل آزالیا، نیلوفر آبی، گندمی، رز و بنفشه آفریقایی مثال‌هایی از این گل‌ها هستند.

یک کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی در تهیه کود کمپوست است. پس شاید مجددا سوال کنید چگونه با قهوه کود کومپوست درست کنیم؟ اجازه دهید در ادامه پاسخ این سوال را دهیم.

تهیه کود کمپوست با تفاله قهوه برای کشاورزی

برای تهیه کود کمپوست ابتدا باید یک جعبه مناسب تهیه کرده و روی آن در فواصل 10 سانتی‌متری سوراخ‌هایی ایجاد کنید. این سوراخ‌ها برای تهویه جعبه بسیار مناسب هستند.

بین دو قسمت جعبه آجر بگذارید تا به محتویات درون جعبه دسترسی داشته باشید. بهتر است از جعبه‌ای استفاده کنید که سطح زیر آن شیب باشد تا آب به‌راحتی از آن خارج شود.

از تعدادی کرم، باقی‌مانده غذا، خاک، تفاله قهوه و کود برای پر کردن جعبه استفاده کنید. فضای درون جعبه باید مرطوب باشد تا کرم‌ها بتوانند زاد و ولد کنند.

جعبه را در سایه قرار دهید و هرچند وقت یک مرتبه به آن غذا اضافه کنید. وقتی در جعبه را باز می‌کنید باید بوی خاک نم‌دار بیاید و اگر بوی نامطبوع حس کردید از اضافه کردن غذا خودداری کرده و تهویه را بررسی کنید.

توجه داشته باشید هرگز غذاهای چرب و گوشت به کمپوست اضافه نکنید. اضافه کردن کمپوست به خاک گلدان باعث می‌شود آب و مواد مغذی بیشتر در خاک باقی بمانند و گیاه طراوت خود را حفظ کند.

همچنین اضافه کردن قهوه به کمپوست نیتروژن موجود در آن را افزایش می‌دهد اما فورا نیتروژن خاک را افزایش نمی‌دهد.

تفاله قهوه به عنوان کودی طبیعی

برای تهیه کود طبیعی از قهوه می‌توانید یک پیمانه قهوه را که شامل 6 فنجان قهوه می‌شود، با 3 لیتر آب در یک ظرف بریزید. چند روز صبر کنید تا تفاله‌ها به مقدار کافی در آب حل شوند.

بعد از حل شدن تفاله‌ها در آب می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان کود طبیعی به خاک گلدان خود اضافه کنید.

تفاله قهوه دورکننده آفات و حشرات

کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی برای دور کردن حشرات و آفات از خاک نیز است. البته تفاله قهوه در صورتی این کاربرد را دارد که خشک باشد، در غیر این‌صورت خود تفاله قهوه سبب ایجاد حشرات می‌شود.

کافئین و دی‌ترپن موجود در قهوه برای ‌مگس میوه، پشه، سوسک و سایر آفات سمی است. به همین دلیل قهوه سبب دفع آفات می‌شود.

بیشتر بخوانید:  بررسی مزیت های بیمه بدنه خودرو

تفاله قهوه عوامل بیماری‌زای قارچی را سرکوب می‌کند و با استفاده از قهوه از بروز بیماری در گیاهان می‌توانید جلوگیری کنید.

کود قهوه برای تغذیه کرم‌ها

برعکس حشرات و آفات که قهوه برای آن‌ها اثر دفع‌کننده دارد، کرم‌ها به مواد موجود در قهوه علاقه دارند و اگر از قهوه برای تقویت گیاهان خود استفاده کنید، به آن جذب می‌شوند.کرم‌ها با تجزیه مواد آلی، مواد مغذی را به خاک منتقل می‌کنند.

غذای کرم‌ها معمولا از منابع گران‌قیمت تهیه می‌شوند ولی تفاله قهوه علاوه بر ارزان‌قیمت بودن، به تغذیه گیاهان نیز کمک می‌کند.

استفاده از تفاله قهوه در زمین‌های زراعی و کشاورزی

تفاله قهوه به علت اثری که بر روی علف‌های هرز دارد، در زمین‌های زراعی استفاده می‌شود. نیتروژن، منیزیم و پتاسیم موجود در تفاله قهوه علف‌های هرز خودرو را از بین می‌برند.

با از بین رفتن علف‌های هرز تمام مواد مغذی موجود در خاک از آن گیاه می‌شود و سلامت گیاه را تضمین می‌کند.

یکی دیگر از انواع کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی، رشد مجدد گیاهان بعد از خواب زمستانی است.

با به خواب رفتن گیاهان در فصل سرما تمام مواد مغذی را مصرف می‌کنند و با گذشتن از خواب زمستانی نیاز به مواد مغذی برای رشد مجدد دارند. اضافه کردن تفاله قهوه به خاک بخشی از این مواد معدنی را تامین می‌کند.

تفاله قهوه همچنین باعث دور کردن خرگوش‌ها و گربه‌ها از زمین‌های زراعتی می‌شود و به‌نحوی زمین شما از نظر حمله آفات و خراب شدن محصولات توسط خرگوش‌ها در امان می‌ماند.

تقویت خاک با تفاله قهوه

همان‌طور که گفتیم تفاله قهوه دارای پتاسیم، منیزیم، منگنز، روی و نیتروژن است که به تقویت و رشد گیاه کمک می‌کنند.

برای تقویت گیاه می‌توانید تفاله قهوه را به کود کامل 20.20.20 اضافه کنید تا از میزان اسیدیته آن کم شود و سپس در خاک گلدان بریزید. همچنین می‌توانید تفاله قهوه را با چای ترکیب کنید. این ترکیب نیز باعث کاهش اسیدیته تفاله قهوه می‌شود.

یکی از روش‌های استفاده از تفاله قهوه برای تقویت خاک استفاده در کودهای خانگی است. برای این کار ابتدا پوست تخم‌مرغ را آسیاب کرده و همراه تفاله قهوه در یک ظرف بسته در محیطی تاریک به مدت 10 روز نگهداری کنید. بعد از گذشت 10 روز می‌توانید این کود خانگی را جانشین کود شیمیایی کنید و تاثیر آن را در مدت کوتاهی ببینید.

خواص تفاله قهوه و چای برای گیاه

به‌طور کلی کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی چنین مزایایی به همراه دارد:

1) رشد گیاه

2) تامین مواد مغذی ضروری خاک

3) راهی ارزان و آسان

4) آسیب نرساندن به ریشه گیاه

5) جایگزین کودهای شیمیایی

6) شفاف شدن رنگ برگ‌های گیاه

7) رشد و استحکام ساقه

8) افزایش جذب فلزات سنگین در خاک

آبیاری گیاه با قهوه مایع

اگر اهل قهوه باشید ممکن است گاهی بعد از سرد شدن قهوه آن را پای گلدان بریزید. به این نکته توجه کنید که همه گیاهان از این‌کار استقبال نمی‌کنند. فقط گیاهانی که اسیدی شدن خاک را دوست دارند، اضافه کردن قهوه مایع به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

پس در مرحله اول همان‌طور که در بالا اشاره کردیم. اگر گیاه شما مثل گل حنا، دیفن باخیا، بنفشه‌آفریقایی و … به خاک اسیدی علاقه دارد، در هفته مقدار کمی قهوه مایع می‌توانید به خاک آن اضافه کنید.

استفاده از قهوه مایع در کود گیاهی نیز به رشد بعضی از گیاهان کمک می‌کند. درخت کاج، آزالیا، زنبق سیبری، ترمس و خرزه هندی که در فضای باز نگهداری می‌شوند، از اضافه کردن قهوه مایع به خاک‌ خود استقبال می‌کنند.

اگر بعد از اضافه کردن قهوه مایع یا تفاله قهوه متوجه شدید که برگ‌های گیاه شما درحال زرد شدن است این ‌کار را متوقف کنید.

نکته بعدی که باید رعایت کنید این است که اگر قصد اضافه کردن قهوه به خاک را دارید اصلا از شکر یا خامه استفاده نکنید. زیرا آفات را به خود جذب می‌کند و بستر مناسبی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:  بهترین خدمات ، در بهترین تعمیرگاه برق خودرو تهران | تعمیرگاه کاراک

نحوه استفاده از قهوه برای گیاهان

استفاده از قهوه برای گیاهان بسیار راحت است. شما باید مثل همیشه قهوه را دم کنید. بهتر است از قهوه معمولی بدون استفاده از مواد افزودنی استفاده کنید.

قهوه را رقیق کنید. حدود 2/1 فنجان آب بیشتر از قهوه بریزید و سپس آن را توسط آب‌پاش روی گیاهتان اسپری کنید. همچنین می‌توانید آبیاری گیاه را با این ترکیب انجام دهید.

یک‌بار در هفته این‌کار را انجام دهید. در ابتدا بهتر است بعد از یک هفته واکنش گیاه را بررسی کنید و تنها درصورتی که برگ‌ها شروع به زرد شدن نکردن، استفاده از قهوه را ادامه دهید.

روش دیگر استفاده از تفاله خشک قهوه است. در این روش بعد از دم کردن قهوه تفاله آن را در مقابل آفتاب بگذارید و بعد از خشک شدن، خاک را کنار بزنید و مقداری از آن را درون خاک قرار دهید. در آخر آبیاری گیاه را انجام دهید.

با تفاله قهوه خاک را بارور کنید

یکی دیگر از انواع کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی، بارور کردن خاک است. با استفاده از این ماده می‌توانید قدرت باروری خاک گلدان یا باغچه خود را افزایش دهید تا گل و گیاهانتان پیشرفت چشمگیری در رشد داشته باشند.

برای انجام این کار، تفاله قهوه را مستقیما در خاک باغچه یا گلدان بریزید. به این منظور می‌توانید تفاله قهوه را فقط روی سطح بالایی خاک بریزید یا آن را به اندازه چند سانتی‌متر در لایه بالایی خاک فرو ببرید.

دقت داشته باشید بیش از حد تفاله قهوه وارد خاک گلدان یا باغچه نکنید. زیرا ذرات کوچک تفاله در صورت نبود فضای کافی برای پخش شدن به یکدیگر می‌چسبند و به عنوان مانعی برای جذب آن توسط گیاهان عمل می‌کنند.

علاوه بر این شما می‌توانید چای تفاله قهوه نیز تهیه کنید. به این منظور باید 2 پیمانه تفاله قهوه استفاده شده را در 20 لیتر آب بریزید. اجازه دهید این چای به مدت چند ساعت یا یک شب کامل دم بکشد. سپس می‌توانید از این مایع بارور کننده خاک برای باغچه یا گلدآن‌های خود استفاده کنید.

این چای همچنین می‌تواند به عنوان یک ماده مغذی برای برگ‌های گیاهان محسوب شود، به‌طوری که می‌توانید آن را در یک بطری اسپری بریزید و به‌طور مستقیم روی برگ‌ها و ساقه گیاهان خود اسپری کنید.

تفاله قهوه تازه به عنوان غذای مفید گیاهان دوستدار اسید

یکی دیگر از مواردی که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم و پر طرفدارترین کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی به‌شمار می‌رود، استفاده از آن برای گیاهان دوستدار اسید است.

تفاله قهوه تازه می‌تواند بهترین خوراکی گیاهانی باشد که دوستدار اسید هستند. گیاهانی مانند گل آزالیا، زنبق دره، ذغال اخته، هویج و تربچه در صورت دریافت مقدار زیادی تفاله قهوه تازه می‌توانند پیشرفت زیادی در روند رشد خود داشته باشند.

البته دقت داشته باشید بعضی گیاهان دیگر مانند گوجه، علاقه زیادی به تفاله قهوه تازه با میزان اسید بالا ندارند و بهتر است این گیاهان را از آن قسمت باغچه که اشباع از تفاله قهوه تازه است، دور نگه دارید.

این کاربرد تفاله قهوه می‌تواند استفاده خوبی برای قهوه‌های استفاده نشده داخل آشپزخانه‌تان باشد که مدت زیادی است در قفسه‌ها خاک می‌خورند.

نکته پایانی مطلب کاربرد تفاله قهوه در کشاورزی و گیاهان آپارتمانی ما این است که تفاله قهوه تازه صرف نظر از اسید بالایی که دارد، میزان بالایی از کافئین را در خود جای داده است.

بنابراین استفاده از آن‌ها برای نهال‌ها یا گیاهان خیلی جوان توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است کافئین موجود در آن رشد آن‌ها را متوقف کند.

در این مرجع اسامی گیاهان با عکس، روش نگهداری از گیاه، تکثیر و و معرفی بیش از ۲۰۰ گیاه آپارتمانی را جمعآوری کرده‌ایم تا بتوانید گیاهی را که جدیدا با آن آشنا شده اید، به خوبی بشناسید. فهرست انواع گیاهان آپارتمانی، مرجع ارزشمندی برای کسانی ست که گل و گیاهان آپارتمانی را دوست دارند و علاقه مندند تا در مورد گیاهان منزل شان بیشتر بدانند.

با حضور گیاه آپارتمانی در کنار شما، طراوت و انگیزه برای رشد هر روز به شما سلام می کند.