چگونه شعله گازی که روشن نمی شود را تعمیر کنیم؟

دامنه گاز قطعا مزایای زیادی دارد، مانند گرمای فوری، صرفه جویی طولانی مدت در هزینه، البته توانایی انجام پخت و پز در زمان قطعی گاز.

اما برخلاف عنصر پیچی یا اجاق برقی، باید مشعل را شعله ور کنید تا چیزی روی آن بپزید.

خوشبختانه مشکل معمولا چیزی است که خودتان می توانید آن را حل کنید. پیدا کنید که چرا اجاق گازتان شعله ور نمی شود و سپس آن را تعمیر نمایید.

اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید همه چیزی که به آن نیاز دارید در این مقاله هست. اما برای استفاده از خدمات تعمیر اجاق گاز در تهران منزل توسط یک متخصص حرفه ای می توانید از بازار خدمات سنجاق کمک بگیرید. البته قیمت تعمیر اجاق گاز هم می‌تواند هدف شما برای جستجو در این بازار پر سر و صدا باشد.

 

مشکل: توسط خرده های غذا پر شده است

چه ته نشین شدن چربی ها باشد یا خرده های غذا، یکی از رایج ترین علل شعله ور نشدن مشعل مسدود شدن راه آن می باشد.

راه حل: با زدودن چربی یا خرده های موجود در مشعل کار را شروع کنید. سپس، کلاهک مشعل را جدا کنید، این کار به راحتی انجام خواهد شد. مشعل بست شده یا به راحتی باز می شود و یا باید ابتدا چند پیج را باز کرده و سپس آن را جدا کنید. اطراف آن را با مخلوط آب گرم و صابون و یک پارچ تمیز نمایید. مشعل را درون سرکه یا آب گرم قرار دهید و با استفاده از قلم موی سفت چربی های آن را پاک کنید. در آخر، هر گونه آلودگی باقیمانده را با خلال دندان، سوزن یا هوای پرفشار بزدایید. مشعل را دوباره نصب کنید، پوشش و توری آن را قرار داده و سعی کنید روشنش کنید.

بیشتر بخوانید:  معرفی اسکیت بازار مرجع خرید و فروش اسکیت در ایران

اگر کار نکرد، ممکن است مشکل از خط گاز بوده و یا چیز بزرگتری باشد، و بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

مشکل: اتصال سست

در حالی که قطعات متحرک زیادی در اجاق وجود ندارد، اما ممکن است اتصالات سست شوند، خصوصا در زمان تمیزکاری یا نصب مجدد. اگر سیم هایی که شعله ساز را به اتاقک وصل می کنند نتوانند اتصال خوبی داشته باشند، نمی توانید شعله ای که می خواهید را داشته باشید.

راه حل: ابتدا، گاز را قطع کنید. برای این کار می توانید دستگاه را از دیوار باز کرده یا کلید مدارشکن را خاموش نمایید. آتشدان و کلاهک را از مشعل معیوب جداکنید. مشعل را باز کرده و به دنبال اتصال سست شده یا سیمی جدا شده بگردید. هر گونه اتصال سست را محکم کرده و هرگونه سیم جدا شده را متصل نمایید، مشعل، کلاهک و آتشدان را دوباره نصب کنید. گاز را دوباره باز کرده و اتصال را امتحان کنید.

مشکل: شعله ساز معیوب

اگر شما چربی ها را از مشعل جدا کردید و هرگونه اتصال سست را ایمن کردید، ممکن است شعله سازتان معیوب شده باشد. راه حل سریع برای تشخیص آنکه شعله ساز به تعویض نیاز دارد یا نه آن است که برق ها را خاموش کرده و دستگیره کنترل را چرخانده و شعله ساز را روشن کنید. اگر شعله ساز به جای شعله آبی رنگ شعله زرد یا نارنجی رنگ از خود نشان دهد یعنی نیاز است آن را تعویض کنید.

راه حل: گاز را قطع کنید، کلاهک مشعل را با استفاده از پیچ گوشتی معمولی یا مغناطیسی باز کرده و اتصال مشعل را قطع نمایید. سیم های شعله ساز را قطع کنید. معمولا، شعله سازها سیستم قطع اتصال سریعی دارند به همین دلیل نیازی نیست سیم ها را بریده یا بهم متصل کنید. برای آن که بدانید چه نوع شعله سازی باید تهیه کنید شماره مدل گاز خود را به خاطر بسپارید، قطعه جدید را نصب کرده و صفحه مشعل، کلاهک و آتشدان را جایگزین کنید. گاز را دوباره وصل کرده و اجاق خود را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید:  از تهران به کیش با ارزان ترین بلیط هواپیما

اگر هیچ کدام از این راه حل های سریع مشکل تان را حل نکرد، ممکن است نیاز باشد کلید شعله ساز و اتاقک آن را تعویض کنید و یا با یک فرد متخصص تماس بگیرید.