معرفی لباس سنتی مردم روسیه

1608440869 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

لباس سنتی مردم روسیه

لباس سنتی روسیه

لباسهای سنتی روس تاریخ طولانی دارد و اگرچه بسیاری از لباسها در طول سال ها فراموش شده اند و یا با عنوان “سبک قدیمی” و “غیر جذاب” شناخته می شوند ، چند لباس موفق شده اند دوباره به زندگی جدید ​​بازگردند.

هنوز تاریخ دقیقی از به وجود آمدن لباس سنتی روسیه وجود ندارد ، گرچه منطقی است تصور کنید که تولد آن همزمان با همان دورانی که این کشور تأسیس شده است ، یعنی در حدود قرن دهم و دوازدهم است. سوابق وجود دارد که نشان می دهد مد های شمالی و جنوبی تفاوت زیادی در سبک دارند ، اگرچه لباس های اصلی تقریباً مشابه بودند. تمام سبک های لباس روسی در انواع “روزمره” و “مناسبت ویژه” وجود داشته است ، که در مواد ، رنگ ها و تزئینات مورد استفاده متفاوت است. عنصر مشترک آنها چندین لایه پارچه بود.

1608440875 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

ویژگی های لباس سنتی مردم روس

لباس سنتی روسی بخشی از تاریخ این کشور تا آغاز قرن هجدهم بود ، هنگامی که پیتر بزرگ لباس روسی را “روستایی و قدیمی” اعلام کرد. وی قانونی را وضع كرد كه كسانی را كه با لباس ملی وارد شهر شده بودند و همچنین هر كسی كه ریش دارد ، جریمه کنند. شهروندان ، اشراف ، بازرگانان و دیگر اعضای جامعه ناچاراً به لباس اروپایی روی آوردند ، در حالی که لباس های سنتی روس فقط در حومه شهرها و در میان اعضای نهادهای مذهبی پوشیده می شد.

بیشتر بخوانید:  مدل های شلوارجین سفید برای تابستان

امروزه ، لباس سنتی روسی فقط توسط مقامات کلیسا و در برخی از تعطیلات قومی پوشیده می شود . در حال حاضر بسیاری از عناصر از بین رفته اند ، اگرچه هنوز چندین مؤلفه وجود دارد که به لباس سنتی روسیه نمادین می شوند.

1608440876 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

روباکا مردانه

Rubakha (پیراهن بزرگ) :

عنصر اصلی هر کمد لباس سنتی روسیه ، rubakha بود ، که می توانست آن را زنان و مردان بپوشند. در اصل ، این نوع قدیمی از پیراهن معاصر است. در بین فقرا به عنوان لباس بیرون و در بین ثروتمندان به عنوان لباس خانگی رواج داشت. بسته به وضعیت مالی ، از مواد مختلفی برای ساخت و خیاطی روباکا استفاده می شد ، از کتانی ارزان قیمت یا پنبه گرفته تا ابریشم گران قیمت وارداتی.

1608440878 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

عضو اصلی کمد لباس زنانه سارافان بود

سارافان (لباس بلند):

عضو اصلی کمد لباس زنانه سارافان بود. لباسی بلند، که اغلب در روی rubakha پوشیده می شد، لباس “روزمره” و “مناسبت ویژه” را تشکیل می داد. رایج ترین رنگ های سارافان قرمز ، آبی روشن یا تیره و سفید بود. لباس های سارافان اغلب با گلدوزی های پیچیده تزئین می شدند.

بیشتر بخوانید:  مدل شومیز ساده

1608440880 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

نحوه آرایش مو زنان می تواند چیزهای زیادی در مورد وضعیت تاهل بگوید

کلاه مخصوص زنان روس kokoshnik :

یکی از متداول ترین کلاه سر “kokoshnik” بود، که به طرز استادانه ای با مروارید ، سوزن دوزی طلایی و نقره ای ، فویل رنگی و سنگ های تزئینی، تزئین شده بود. کوکوشنیک در خانواده گنجینه محسوب می شد و دست به دست می شد و یک عنصر جدایی ناپذیر از مهریه عروس بود.

تزئینات مخصوص سر و مو نیز جزئی از کمد لباس بود. در مورد زنان ، نحوه آرایش مو می تواند چیزهای زیادی در مورد وضعیت تاهل بگوید: زنان مجرد می توانند موهای خود را که در یک پارچه ی تزیین شده با گل و سایر عناصر تزئین شده است ، نشان دهند. زنان متاهل مجاز به نمایش موهای خود در ملاء عام نبودند ، بنابراین سرشان را با تزئینات مختلف می پوشاندند. یكی از نمادهای بارز و پیچیده تزئین شده این كوكوشنیك بود.

1608440882 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

لباس سنتی مردان روس

1608440884 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

کفش های بافته شده از الیاف درخت توس

لباس سنتی مردان روسی:

لباس مردانه از پیراهن بلند (rubakha-kosovorotka) با یقه ایستاده ، شلوار ، کمربند و کفش تشکیل شده بود. کفش های بافته شده که معمولاً از الیاف درخت توس ساخته می شوند. امروزه دیگر در دوران مدرن پوشیده نمی شوند ، امروز آنها یک قطعه تزئینی هستند که در خانه های مردم آویزان شده اند. کلاه در اواخر قرن نوزدهم به وجود آمد و با گل تزئین شد.

بیشتر بخوانید:  ست کت و شلوارهای طوسی

1608440888 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

لباس زمستانی سنتی در روسیه

لباس زمستانی روس ها:

در زمستان ، روس ها کت خز (شوبا) و کفش پشمی (والنکی) استفاده می کردند. در آب و هوای سرد شمالی بسیار عملی و مؤثر بود. شوباها در داخل و بیرون با خز دوخته شده بودند. از کلاه گرم سنتی مردانه با لبه هایی برای محافظت از گوش در برابر سرما استفاده می کردند.

1608440889 robeka.ir معرفی لباس سنتی مردم روسیه

کفتان ها مشابه کتهای امروزی بودند و در روی لباس دیگر پوشیده می شدند

کفتان (کت) :

کلمه “کفتان” از خاورمیانه به روسیه آمد ، اما مردم روس به قدری از این لباس استفاده کردند که به عنوان لباس محلی مردم روس شناخته می شد. معمولاً با استفاده از منسوجات گران قیمت با گلدوزی و تزئینات زیادی دوخته شده است ، کفتان ها مشابه کتهای امروزی بودند و در روی لباس دیگر پوشیده می شدند.

برگرفته از بیتوته