طراحی ویلای مدرن

در این مقاله سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که طراحی ویلا چیست؟

ویلاها، خانه های چشم نواز و زیبایی هستند که دور تا دور آن ها فضای باز است و هیچ ساختمانی آن ها را احاطه نکرده است. همچنین اغلب ویلاها، نمای زیبایی دارند. ویلا معمولا در حاشیه شهرها که آب و هوای معتدلی دارد، احداث می شود و بیشتر مواقع، برای استراحت و اوقات فراغت استفاده می شود.

همچنین در مواقعی که باید به درخواست کارفرما ویلا در ناحیه شهری احداث شود، ضروری است تا اساس و مبنای ساخت ویلای مدرن کاملا رعایت شود تا از این بابت در آینده مشکلی گریبانگیر کارفرما نشود.

در طراحی ساختمان های شهری، با توجه به این که فضای اطراف ساختمان محدود است، دست طراح بسته است. اما در مقابل؛ هنگام طراحی ویلا، بر عکس ساختمان های شهری، طراح می تواند با ذوق و نبوغ بیشتری به طراحی بپردازد و در نتیجه خروجی جذابی به دست می آید.

اصلی ترین مرحله در احداث ویلا را می توان طراحی داخلی بر شمرد. همچنین با طراحی فضای داخلی و خارجی ویلا، می توان روح مرده ساختمان را احیا کرد.

با توجه به این که در طراحی ویلا باید پارامترهای ویژه ای را مد نظر داشت، طراحان ویلا کاملا به مبانی و اساس طراحی ویلا تسلط دارند و تمام این مبانی و اساس را در طراحی ویلا پیاده می کنند.

برای این که طراحی ویلا در مقایسه با ساختمان مجاور متفاوت باشد، باید از افراد صاحب سبک و مجرب در این حرفه بهره برد. نحوه طراحی ویلا با شرایط روحی و روانی افراد ساختمان، به طور گسترده ای در ارتباط است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر یخچال جنرال الکتریک توسط تیم فیکسی

با توجه به مطالب عنوان شده؛ تفاوت طراحی ویلا و سایر ساختمان ها برای شما مشخص شده است و می توان به وضوح آن را متوجه شد.

مراحل طراحی و ساخت ویلا چیست؟

نخستین قدم در احداث یک ویلای منحصر به فرد و زیبا، بازدید از فضا و محیط آن می باشد که با استفاده از یک نقشه بردار، نقشه زمین ساخت ویلا برای طراحی به دست می آید.

با درخواست طراحی ویلای خاص، شما می توانید تمامی مراحل احداث آن را زیر نظر داشته باشید و از کیفیت مواد مصرفی در ساختمان، چگونگی احداث آن و زمینی که دلخواه شماست، برای احداث ویلا مطمئن شوید. در این میان شاید گرفتن مجوزهای قانونی برای احداث ویلا، کمی وقت گیر و همچنین زمانبر باشد که این مساله نیز به آسانی قابل حل می باشد.

برای طراحی و احداث ویلا در نخستین گام؛ نقشه ها و ایده های مختلف بر اساس سازه به کار گرفته شده برای ویلا، مطابقت داده می شود. علاوه بر آن؛ راه هایی باید طی شود که فکر و ایده های یک معمار مجرب را در خود داشته باشد تا طراحی فضای داخلی و خارجی یک ویلا به حدی جذاب  باشد که نظر کارفرما را جلب کند.

در دومین قدم؛ مهندس معمار با توجه به ابعاد زمین، کار طراحی را شروع می کند. در این مرحله، قرارگیری اعضای ساختمان ویلا، بر اساس مواردی مانند مکان جغرافیایی، طلوع و غروب خورشید، تجهیزاتی که باید در آن لحاظ شود و مصالح به کار گرفته شده، انجام می شود. سپس اجرای سازه ساختمان به وسیله مهندس عمران انجام می پذیرد. همان طور که گفته شد؛ در طراحی ویلا، مهندسان عمران و معماری بر خلاف سایر رشته های مهندسی و فنی، نقش به سزایی را  ایفا می کنند.

بیشتر بخوانید:  سوفله خوری | انواع سرویس سوفله خوری استیل در چشمگیر

انواع سبک های طراحی ویلا چیست؟

یکی از سبک های طراحی ویلا، طراحی مدرن می باشد. این سبک به دلیل جذابیت، دل نشینی و همچنین احساس آرامش برای افراد داخل آن، از اقبال زیادی برخوردار است. این ساختمان ها در شکل های مربع، مستطیل و مکعب به کار گرفته می شوند تا افراد ساکن آن، احساس آسایش و امنیت بیشتری داشته باشند.

در این سبک، تلاش می شود تا با قرار دادن پنجره های عمودی بزرگ به طرف فضای سبز، بیشترین دسترسی از لحاظ موقعیت و دیده شدن به دست آید. امروزه برای طراحی خاص و لاکچری، از معماری دوبلکس و سقف های با ارتفاع بالای 4-5 متر استفاده می شود. یکی دیگر از سبک های طراحی، سبک کلاسیک است که بازتابی از طراحی یونانی و روم باستان می باشد. با توجه به این که این سبک از طراحی، بیشتر سبک زندگی مجلل را ارائه می کند، مواد و مصالح به کار گرفته شده در ساخت آن بسیار هزینه بر می باشد. سبک کلاسیک با توجه به این که فضای صمیمی و گرم و دلنشینی دارد، در کنار فضای شیک و آنتیک بودن، با استقبال زیادی روبرو می باشد. در این سبک، طراحی همه عناصر در جای خود و با نظم و ترتیب قرار دارند و پیچیدگی و درهم شدگی دیده نمی شود. ریاضیات  و هندسه مبنا و اساس این سبک از طراحی می باشد و سعی می شود که در طراحی آن، از اشکال و حجم های آسان استفاده شود.

یکی دیگر از انواع سبک های طراحی، سبک تلفیقی می باشد که مبنای خاصی برای طراحی ندارد و بر اساس جذابیت و زیبایی، اجزای آن کنار هم قرار می گیرند. در این سبک می توان هر دو سبک مدرن و کلاسیک را به اجرا گذاشت تا افراد داخل ساختمان، احساس خوشایندی داشته باشند. بنابراین؛ سبک به کار گرفته شده در طراحی ویلا، بازخورد زیادی در روح و روان ساکنان داخل ساختمان می گذارد که برای افراد با شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید:  تاثیر شیشه شیر ها در سلامت کودک به چه صورت است؟ + معرفی شیشه شیر اونت

طراحی نمای ویلا چگونه است؟

در وهله اول، طراحی داخلی و نمای به کار گرفته شده باید با همدیگر یکدست  و عناصر آن با هم پیوسته و هماهنگ باشند. ارزش ساختمان با طراحی دلچسب و جذاب نمای آن، مطمئنا بیشتر می شود. برای زیبایی و جذابیت بیشتر نما می توان از ترکیب های منظم احجام عمودی و افقی که در آن ها نسبت تعادل، آهنگ و ریتم رعایت شده است، استفاده کرد. با توجه به این که هنگام طراحی نما و قرارگیری ستون ها، باید تغییراتی را در نقشه اعمال کرد؛ باید تناسب بین احجام و مقاطع و پلان مورد نظر وجود داشته باشد تا نقشه نهایی برای تایید در شهرداری، به مشکل بر نخورد.

در کل برای طراحی ویلا؛ با توجه به سبک های مختلف، مراحل و زمان، هزینه متفاوتی را احداث آن در بر می گیرد که تمامی این ها باید قبل از احداث، مورد توجه قرار گیرد.