شایع ترین بیماری های ناخن | انواع بیماری ها و مشکلات ناخن

ناخن یکی از اعضای در معرض دید است و زیبا بودن آن نیز ممکن است دغدغه خیلی از افراد باشد. فراموش نکنید زیبایی ناخن نیاز به مراقبت های قبل از آن دارد  البته در کنار زیبایی، سلامت ناخن هم بسیار اهمیت دارد و لازم است روش های مراقبت از آن را بدانید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع بیماری های ناخن که ممکن است برای شما رخ دهد آشنا کنیم. پس اگر قصد خرید وسایل کاشت ناخن دارید این مقاله را مطالعه نمائید.

رایج ترین بیماری های ناخن چیست:

در میان اعضای بدن ناخن یک عضو حساس است. و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود. ناخن های سالم ظاهر مشخصی دارند یعنی براق، صاف و بدون هیچ نقصی هستند. ولی در برخی موارد ممکن است شما لکه هایی روی ناخن خود ببینید و احساس کنید که ناخن شما حالت طبیعی خود را از دست داده است.

ممکن است با خرید انواع محصولات بهداشتی و رعایت تمام نکات و مراقبت های لازم باز هم ناخن های شما سریع دچار شکنندگی شود در چنین شرایطی  می توانید کاشت ناخن را امتحان کنید.

درمان مشکلات ناخن

ساختار اولیه ناخن از ماده ای به نام کراتین است که به کراتین سخت معروف است و بافت زیرین ناخن را نیز عروق خونی تشکیل داده که در مجاورت با کراتین رنگ ناخن شما رو صورتی روشن نشان می دهد. بد نیست کمی در مورد شایع ترین بیماری های ناخن بدانید و راه حل های درمان آن را نیز دنبال کنید.

ناخن اگر دچار بیماری نباشد و در سلامت کامل باشد شما احساس درد نخواهید کرد اما اگر زمانی احساس درد در ناخن های خود داشتید و پوست  اطراف ناخن شما  جدا شده بود بدانید ممکن است بیماری سراغ ناخن های شما آمده باشد.

بیشتر بخوانید:  سلامت پوست و مویتان با این صبحانه ها

انواع بیماری ها و مشکلات ناخن:

 • سوراخ شدن ناخن
 • ضعیف شدن و شکنندگی ناخن
 • تغییر شکل ناخن
 • متورم شدن اطراف ناخن و جدا شدن پوست اطراف آن

این موارد و مشکلات می تواند نشان دهنده بیماری های ناخن باشد که به محض مشاهده نمودن باید نسبت به درمان و ترمیم آن اقدام کنید.

اگر ناخن بکارید، یک فرم جالب و یکدستی به ناخن های شما می دهد و کمتر دغدغه شکسته شدن ناخن های خود را خواهید داشت. بهتر است این کار را به دست افراد حرفه ای بسپارید اما اگر خودتان هم در این زمینه تخصص دارید می توانید با ابزار های مخصوص این کار را در منزل انجام دهید.

خرید لوازم آرایشی و بهداشتی اصل یکی از نکات ضروری و مهم است که برای داشتن ناخن و در کل سلامت هر فردی است لازم است.

همانطور که توصیه شد اگر قصد دارید ناخن بکارید بهتر است توسط افراد متخصص این کار صورت بگیرد و حتما قبل از اقدام از کیفیت و اصالت مواد کاشت ناخن مطمئن شوید.

آیا کاشت ناخن موجب انواع بیماری های  ناخن می شود؟

شاید با وجود اینکه به  نظافت ناخن های خود اهمیت می دهید باز هم فرم ناخن های شما باب میلتان نباشد البته رشد ناخن ها ماهیانه است یعنی در هر ماه تقریبا 3 تا 4 میلی متر به ناخن های شما اضافه خواهد شد که در برخی افراد جنس ناخن ها سفت بوده و به راحتی قابل شکستن نیست اما برخی نیز ناخن های ضعیف و شکننده ای دارند که به راحتی آسیب می بیند.

ابتدا لازم است بدانید انواع بیماری های ناخن ارتباطی با کاشت ناخن ندارد شما ممکن است کاشت ناخن هم نداشته باشید اما عفونت و بیماری های رایج  رشد ناخن  شما را متوقف کند. مثلا در مواردی که افراد دچار سوء تغذیه هستند بعد از مدتی ناخن های آنها دچار لک شده و رفته رفته ضعیف خواهد شد به طوری که با هر برخوردی خواهد شکست.

بیشتر بخوانید:  درمان طبیعی برای خشکی پوست

شاید یکی از انواع  بیماری های ناخن، لکه های سفید روی ناخن باشد. به این بیماری، بیماری خطوط هم می گویند. دلیل این نوع بیماری می تواند واکنش های آلرژیک، عفونت های قارچی و کمبود برخی مواد معدنی در بدن باشد.

البته لازم به ذکر است که بیماری لکه سفید هیچ ضرری برای سلامتی بدن شما ندارد و شما می توانید با در نظر گرفتن تغذیه اصولی کمبود مواد معدنی بدن خود را جبران کنید تا دچار بیماری لکه سفیدی ناخن نشوید.

روش های درمان بیماری های ناخن:

شاید هیچ وقت فکر نمی کردید مراقبت از ناخن تا این حد اهمیت داشته باشد، در واقع شما با این اقدام سلامت ناخن خود را حفظ می کنید و از بیماری های ناخن  نیز جلوگیری می کنید. تا این بخش  سعی شد به برخی از بیماری های رایج ناخن اشاره شود و در ادامه سعی می کنیم روش های درمان آن را نیز برای شما بیان کنیم:

 • اگر عادت به جویدن یا ضربه زدن به ناخن دارید سعی کنید آن را کنار بگذارید.
 • ناخن گرفتن را بهتر است بعد از حمام کردن امتحان کنید چون ناخن نرم است ضربه نخواهد دید.
 • سعی کنید از ناخن گیر مشترک استفاده نکنید و بعد از ناخن گرفتن با مواد ضد عفونی آن را تمیز کنید.
 • سعی کنید همیشه ناخن های خود را تمیز نگه دارید در غیر این صورت زیر ناخن های شما ممکن است محل تجمع باکتری ها شود.
 • ممکن است ناخن شما ضعیف باشد که توصیه می شود آن را کوتاه نگه دارید.
 • از مواد بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون و تقویت کننده های ناخن استفاده کنید.
 • هنگام شستن ظرف یا لباس و یا کارهای دیگر سعی کنید از دستکش استفاده کنید مواد شوینده به ناخن های شما آسیب وارد می کنند.
 • برخی افراد در تمیزی ناخن افراط می کنند یا به نوعی وسواسی دارند باید اشاره کرد تمیزی بیش از اندازه ناخن خود می تواند دلیل بیماری ناخن باشد.
 • سعی کنید عادت های خود از جمله جویدن ناخن را کنار بگذارید.
 • اگر دچار بیماری های پوستی شدید حتما نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنید زیرا ممکن است ناخن شما دچار آسیب جدی شود.
 • فراموش نکنید که توجه به وسایل شخصی چون حوله و ناخن گیر بسیار ضروری است. زیرا بسیاری از بیماری های عفونتی با وسایل مشترک منتقل خواهد شد.
بیشتر بخوانید:  روش های خانگی برای سفید شدن دندان ها | روش های مفید و ارزان

نحوه جلو گیری و پیشگیری از بیماری های ناخن

مواردی که در بالا اشاره شد روش های درمان بیماری های ناخن است که اگر به آن توجه کنید ناخن هایی سالم خواهید داشت. و به طور کل سلامتی شما در گرو میزان توجه شما به نکات بهداشتی است.

لوازم بهداشتی یکی از ضروریات است و باید به کیفیت لوازم بهداشتی توجه ویژه ای داشت زیرا در برخی موارد ممکن است مواد به کار رفته در لوازم بهداشتی خود موجب بیماری پوستی در شما شود.

اگر دغدغه خرید لوازم بهداشتی با کیفیت دارید ما به شما فروشگاه اینترنتی نیروان را معرفی می کنیم، این فروشگاه هر آنچه شما مد نظر داشته باشید با بهترین کیفیت در دسترس شما خواهد گذاشت.

یکی از مزیت های این فروشگاه این است که اگر شما امکان خرید حضوری ندارید می توانید با مراجعه به سایت نیروان و مطالعه ویژگی محصول مورد نظر اقدام به ثبت سفارش کنید و بعد از گذشت مدت زمانی محصول خود را با همان کیفیت ثبت شده دریافت کنید.