رنگ نما

رنگ نما پوششی زیبا و محافظ برای در امان ماندن دیوار بیرونی ساختمان در برابر گردوغبار، رطوبت، بارش برف و باران، ضربه، آلودگی، ترک، کثیفی و… است.

برای رنگ‌آمیزی نمای بیرونی ساختمان یا ویلا استفاده از هر رنگی پیشنهاد نمی‌شود. این مطلب به شما کمک می‌کند با اصلی‌ترین خصوصیات رنگ برای نمای ساختمان آشنا شوید.

برای رنگ‌آمیزی نمای بیرونی ساختمان یا ویلا استفاده از هر رنگی پیشنهاد نمی‌شود. رنگ نمای ساختمان به دلیل میزان چسبندگی و عدم پوسته‌شدن در شرایط آب و هوایی اصلی‌ترین تفاوت با رنگ‌های معمولی ساختمان را دارند. این رنگ به دلیل داشتن پوشش دهی بالا، یکنواختی و بافت یکدست و زیبا و تنوع رنگی زیاد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

چرا باید نمای ساختمان را رنگ کنیم؟

در نمای بیرون ساختمان استفاده از متریال مناسب شرایط آب و هوایی همان منطقه بسیار حائز اهمیت است. در صورت عدم استفاده از رنگ مناسب برای نمای ساختمان با نشت رطوبت، کثیفی نما، نمایان شدن ترک‌ها و ایرادات نما، طبله شدن و بلند شدن سیمان و متریال زیر کار، شوره‌زدگی، تغییر رنگ و… می‌شود.

زمان مناسب رنگ‌آمیزی ساختمان

انتخاب زمان مناسب برای رنگ‌آمیزی ساختمان بسیار حائز اهمیت است. پس از اجرا سیمان بر روی دیوار ساختمان زمان لازم برای خشک شدن سیمان موردنیاز است. بعد از خشک شدن سیمان رنگ‌آمیزی نما ساختمان انجام می‌شود. رنگ نمای ساختمان به دلیل ویژگی خاص در فرمولاسیون خود با ایجاد امکان تنفس برای سطوح سیمانی و سطح زیر رنگ از بلند شدگی، طبلگی و پوسته‌شدن رنگ جلوگیری می‌کند و باعث خشک شدن عمقی سیمان و سطح زیر رنگ می‌شود.

ویژگی رنگ نما

رنگ نما نانو با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شود. فرمولاسیون ویژه و مواد اولیه خاص استفاده‌شده در رنگ نما نانو موجب ایجاد ویژگی‌های خاص در این محصول می‌شود که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

 • ایجاد امکان تنفس برای لایه زیرین: این امکان باعث جلوگیری از طبله شدگی رنگ می‌شود.
 • ظاهر زیبا و یکپارچه با بافت‌هایی فوق‌العاده قوی
 • رال رنگی متنوع: امکان تولید در رنگ‌بندی مختلف
 • داشتن خاصیت الاستیک: دارای قابلیت کشسانی
 • جلوگیری از نمایان شدن ترک‌ها و حفره سطح
 • آب‌بندی نمای بیرونی ساختمان
 • مقاومت فوق‌العاده بالا در برابر ضربه و سایش
 • کاملاً قابل شستشو
 • مقاومت بالا در برابر انبساط و انقباض
 • مقاومت بالا در برابر بارش باران اسیدی و مواد شیمیایی
 • مقاومت بالا در برابر بارش باران و برف
 • کاملاً قابل شستشو
 • مقاومت بالا در برابر انبساط و انقباض
 • مقاومت بالا در برابر تابش نور خورشید، اشعه ماورا بنفش، اشعه UVA و UVB
 • جلوگیری از گرم شدن ساختمان با رفلکس نور خورشید
 • جلوگیری از پوسته‌شدن رنگ
 • بدون تغییر رنگ
بیشتر بخوانید:  مهاجرت ورزشکاران به کانادا

رنگ انواع نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان سیمانی

بسیاری از برج‌ها، کارخانه‌ها، ساختمان‌های بلند و … از سیمان به‌عنوان سطح نهایی دیوار بیرونی ساختمان استفاده می‌کنند. این ساختمان‌ها به دلیل داشتن مساحت زیاد مقرون به‌صرفه‌ترین و بهترین متریال موجود را انتخاب می‌کنند. سیمان به دلیل سهولت اجرا، ترمیم آسان، قیمت مقرون‌به‌صرفه، زمان کوتاه در اجرا و ترمیم، رنگ‌بندی متنوع و… بهترین انتخاب برای اجرا در متراژهای بالای 400 مترمربع است.

سیمان به دلایل مختلف ازجمله بارش باران و برف، اجرا در ساختمان‌های بلند و پر ارتفاع، انبساط و انقباض، نشست ساختمان، اجرای نادرست و غیراصولی، عدم تخصص مجریان و… باعث پوک شدن، ترک خوردن، نم دهی، زرد شدن، شوره زدن، کثیف شدن و… در سیمان می‌شود.

رنگ نمای ساختمان سیمانی، رنگی مخصوص رنگ‌آمیزی سیمان نمای ساختمان است. به دلیل تشنگی همیشگی سیمان در برابر آب، این محصول با داشتن خاصیت waterproofing ویژگی ذاتی سیمان که تشنه آب است را از بین می‌برد و از نشتی آب به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. این امر میزان شوره‌زدگی، زرد شدن، نم دهی و تخریب سیمان را به حداقل می‌رساند به همین دلیل به رنگ نمای ساختمان ضد آب معروف است.

به دلیل داشتن خاصیت الاستیک، محصولات رنگ‌آمیزی نما ساختمان ویستا، در صورت نشست ساختمان رنگ تا 200 درصد خاصیت کشسانی پیداکرده و از نمایان شدن ترک زیر کار جلوگیری می‌کند. به دلیل داشتن ترکیبات نانو و سیلیکون داخل فرمولاسیون رنگ، به‌هیچ‌عنوان کثیفی در بافت رنگ نفوذ نمی‌کند و در صورت کثیف شدن نما کاملاً قابلیت شستشو با مواد شوینده و آب را دارد. این قابلیت از تغییر رنگ دادن و زرد شدن محصول نیز جلوگیری می‌کند.

انواع رنگ نما

رنگ نما الاستیک

رنگ نما الاستیک محصولی مناسب برای برج‌ها و ساختمان‌های بالای 4 طبقه است. این محصول به دلیل داشتن خاصیت کشسانی در صورت نشست ساختمان از نمایان شدن ترک جلوگیری می‌کند و ایرادات ظاهری کار را به‌خوبی پوشش می‌دهد.

این محصول در دو نوع فول الاستیک و نیم الاستیک تولید می‌شود که تنها تفاوت آن در میزان کشسانی آن‌ها است.

رنگ نما اکریلیک

رنگ اکریلیک نما ساختمان محصولی پایه آب و متناسب اجرای بر روی انواع ساختمان‌ها است. مقاومت فوق‌العاده بالای این محصول در برابر رطوبت و سایش علت اصلی پرطرفدار بودن این رنگ است.

رنگ عایق دیوار

رنگ عایق بهترین و جدیدترین محصول رنگ‌آمیزی ساختمان است که حدود 15 سال از ورودش به ایران می‌گذرد. بیشترین استفاده رنگ عایق دیوار در شمال کشور و مناطق پر بارندگی در ایران است. رنگ عایق نمای ساختمان با ایجاد ظاهری همانند رنگ نما و با کاربرد آب‌بندی 100% نمای ساختمان در برابر رطوبت، بهترین محصول آب‌بندی نمای ساختمان و ویلا است.

بیشتر بخوانید:  آیا خرید ردیاب خودرو ضروری است ؟

درباره رنگ نما

طول عمر رنگ خارجی ساختمان چقدر است؟

با توجه به نوع و کیفیت رنگ درصورتی‌که رنگ نما ساختمان متناسب جنس سطح کار انتخاب و نحوه اجرای آن کاملاً صحیح باشد حداقل طول عمر مفید رنگ نما ساختمان 10 الی 15 سال است.

بهترین زمان برای رنگ‌آمیزی نمای بیرون ساختمان چقدر است؟

برای رنگ‌آمیزی نمای سیمانی ساختمان، مهم‌ترین موضوع خشک بودن سطح سیمان یا قسمت موردنظر برای رنگ‌آمیزی است. این امر موجب گردیده برای فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای رنگ‌آمیزی و عایق‌بندی نمای ساختمان باشد.

قیمت رنگ نما ساختمان چقدر است؟

این سؤال در نقاشی ساختمان بسیار حائز اهمیت است. قیمت رنگ نما ساختمان با توجه به کیفیت و نوع رنگ انتخابی تهیه می‌شود. البته هزینه رنگ کردن نما بسیار کمتر از سنگ، فیبر سمنت برد و …در نما ساختمان است. اما توجه داشته باشید انتخاب رنگ ارزان‌قیمت برای نمای ساختمان هیچ ارزشی ندارد به دلیل اینکه مواد اولیه رنگ بیرون ساختمان کاملاً متفاوت با رنگ داخل ساختمان است و قیمت پایین برای رنگ‌آمیزی نمای خارجی ساختمان به معنای کیفیت نامناسب متریال رنگ است. برای اطلاع از قیمت دقیق رنگ نما لطفاً به شرکت ویستا کالر تولیدکننده رنگ نما ساختمان با شماره 09121830933 تماس بگیرید.

پرایمر قبل از رنگ‌آمیزی نما چه کاربردی دارد؟

استفاده از پرایمر قبل از رنگ آمیزی باعث افزایش چسبندگی و ماندگاری بیشتر رنگ نما بر روی سطح می‌شود. پرایمر رنگ نما در 2 نوع تولید می‌شود. پرایمر ترموپلاست، مخصوص اجرا بر روی فایبر سمنت برد و قبل از رنگ‌آمیزی سمنت برد و پرایمر نفوذگر رنگ نما که به‌صورت بی‌رنگ و رنگی تولید می‌شود.

قبل از اجرای رنگ نما چه‌کارهایی باید انجام شود؟

 • قبل از اجرا رنگ نما اطمینان حاصل کنید که تمام ترک‌های روی سطح کار با بتونه مخصوص کاملاً کاور شده باشد.
 • درصورتی‌که از قبل نمای ساختمان رنگ‌آمیزی شده بود تا حتی‌الامکان رنگ‌های آسیب‌دیده، پوسته شده و بلند شده را جدا کنید.
 • در صورت آسیب‌دیده بودن نما، سطح را توجه به نوع جنس آن، قبل از رنگ‌آمیزی ترمیم کنید.
 • از خشک بودن سطح نمای قبل از اجرای رنگ اطمینان حاصل نمایید.
 • مطمئن شوید از داخل ساختمان به پشت رنگ نشت رطوبت وجود ندارد.
 • قبل از رنگ‌آمیزی از تمیز بودن سطح کار اطمینان حاصل نمایید.
بیشتر بخوانید:  از چاپ لیبل تا چاپ کاتالوگ: صفر تا صد امور چاپ و بسته‌بندی برای فروش محصولات

شستشو نمای ساختمان قبل از رنگ‌آمیزی چه کاربردی دارد؟

شستشو نما ساختمان قبل از رنگ‌آمیزی باعث از بین بردن گردوغبار، کثیفی و چربی سطح کار می‌شود. هرچه سطح تمیزتری برای زیر کار فراهم کنیم میزان چسبندگی و نفوذ به عمق سطح پرایمر بیشتر خواهد بود و درنهایت طول عمر و مقاومت رنگ بر روی نمای ساختمان افزایش پیدا می‌کند.

ابزار موردنیاز برای رنگ‌آمیزی ساختمان چیست؟

بهترین ابزار برای رنگ‌آمیزی ساختمان استفاده از قلم‌مو است. در صورت متراژ بالای سطح، استفاده از دستگاه وایرلس برای رنگ‌آمیزی سطح بهترین و دقیق‌ترین گزینه است. در اصل برای داشتن رنگ‌آمیزی باکیفیت 3 اصل اساسی بسیار حائز اهمیت است. داشتن رنگ نما باکیفیت، نیروی کار متخصص و انتخاب نوع صحیح ابزار رنگ‌آمیزی با توجه به متراژ و جنس سطح بسیار حائز اهمیت است.

مقدار مصرف رنگ در هر متر چقدر است؟

بسته به نوع رنگ انتخابی میزان مصرف رنگ متفاوت است؛ اما به‌طور متوسط میزان مصرف رنگ در نما ساختمان 800 گرم تا 1 کیلوگرم است.

چطور می‌توانیم میزان مصرف رنگ نما را کاهش دهیم؟

برای کاهش میزان مصرف رنگ در هر مترمربع، قبل از اجرا، سطح را حتی‌الامکان صاف و لیسه ای کنید و از سیمان‌سفید برای پوشش نهایی سیمان استفاده کنید.

اجرای رنگ نما

اجرای رنگ نما در ارتفاع بیش از 5 طبقه قابل‌اجرا با راپل است. در ارتفاعات کمتر بهترین گزینه برای رنگ‌آمیزی نمای ساختمان بستن داربست برای داشتن تسلط بیشتر برای اجرای رنگ نما است. داشتن یک گروه متخصص برای رنگ‌آمیزی نما ساختمان باعث زیبا، یکدست و بدون ایراد ظاهری در نمای ساختمان می‌شود.

نحوه اجرا رنگ نما

به‌طورکلی رنگ‌آمیزی نمای ساختمان به 5 مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول شستشو کامل سطح، مرحله دوم ترمیم و زیرسازی‌های لازم، مرحله سوم اجرای پرایمر بر روی کل سطح، مرحله چهارم اجرای لایه اول رنگ و درنهایت بعد از خشک شدن عمقی لایه اول رنگ، لایه دوم رنگ اجرا می‌شود.

برای دریافت اطلاعات دقیق، جامع و مشاوره رایگان در خصوص رنگ آمیزی، عایق بندی و انجام خدمات ساختمانی با کادر مجرب ویستا کالر تولیدکننده رنگ نما و عایق رطوبتی بدون هیچ واسطه در ارتباط باشید.

شماره تماس : 02144027917

همراه: 09121830933

آدرس سایت : www.vistacolor.ir

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت شرکت مراجعه کنید و برای دریافت مشاوره اختصاصی و کاملاً رایگان در خصوص عایق بندی رطوبتی هر سازی با شماره های 02144027917 یا 09121830933 تماس حاصل نمایید.