آداب و رسوم جالب و عجیب کریسمس در کشورهای مختلف جهان

2802209365

سنت های عید کریسمس در کشورهای مختلف جهان

روز 25 دسامبر مصادف با تولد حضرت مسیح، عیدی بزرگ در بسیاری از کشورهای جهان است. در این روز مسیحیان جهان با خرید هدایا، تزئین درخت کاج و حضور در کلیساها، تولد حضرت مسیح را جشن می گیرند. با وجود این، جشن عید کریسمس در همه کشورها مصادف با روز 25 دسامبر نیست. برخی از کشورها که از تقویم ژولینی به جای میلادی پیروی می کنند، در تاریخ 7 ژانویه، کریسمس را جشن می گیرند. سنت های آنها در این روز متفاوت است. نمونه اختلاف تقویم ژولینی و میلادی بابانوئل و سورتمه پر از هدایاست.

در این گزارش سنت های عید کریسمس در کشورهای مختلف جهان بررسی شده است.

هلند

روز 5 دسامبر مهمترین عید در هلند است. این عید مصادف با سفر «سینترکلاس» یا «نیکلاس مقدس» از خانه خود در اسپانیا به هلند برگزار می شود. سینترکلاس یکی از چهره های مذهبی در هلند است که تا قرن 19 در راستای تربیت و هدایت کودکان و جوانان فعالیت داشت. در سال 1850، یان شوئنک من، نویسنده داستان های کودکان، سینتر کلاس را در کنار یک غلام سیاه به نام «پیت سیاه» معرفی کرد. وظیفه پیت سیاه این بود که از دودکش وارد خانه کودکان خوب شود و برای آنها هدیه ببرد یا آرزوی آنها را برآورده کند.

2802209365

روز 25 دسامبر مصادف با تولد حضرت مسیح، عیدی بزرگ در بسیاری از کشورهای جهان است

ایسلند

در سرزمین یخ و برف،سنت بر این است که 13 روز پیش از کریسمس، اولین بابانوئل با سورتمه خود از کوه پایین آمده و به هر خانه که کودک در آن است، سر می زند. طبق داستان های محلی، بابانوئل در کفش کودکان خوب شیرینی و شکلات و در کفش بچه های بد، سیب زمینی می گذارد.

بیشتر بخوانید:  روستای هجیج، روستای پلکانی کرمانشاه

تا روز 25 دسامبر و همزمان با تولد مسیح، 13 بابانوئل از کوه پایین می آیند و از فردای عید تا روز 6 ژانویه همه آنها به کوهستان باز می گردند.

عدد 13 در فرهنگ مردم ایسلند همانند آنچه در سنت نوروز باستانی آمده، عددی خوش یمن است.

2802209365

رسوم جالب و عجیب کریسمس

آلمان

شب کریسمس (25 دسامبر) مهمترین و مقدس ترین زمان در میان مردم آلمان است. خانواده های آلمانی تا نیمه شب در کلیساها باقی می مانند و سرودهای مذهبی می خوانند.

2802209365

عکس های زیبا از کریسمس

لهستان

جشن های عید کریسمس در لهستان همانند هلند از 6 دسامبر آغاز می شود. خانواده های لهستانی 12 نوع غذا بومی را برای جشن کریسمس آماده می کنند که یکی از آنها «اوپتاتک» یا شیرینی کریسمس است.

2802209365

نروژ

مبادله هدیه یکی از سنت های مردم نروژ در شب کریسمس است که اغلب اوقات به وسیله شخصی که خود را شبیه به بابانوئل کرده، اعطا می شود. آنها همچنین در شب کریسمس، مقداری دانه گندم برای پرندگان می‌ریزند.

آرژانتین

مردم این کشور خانه های خود را با چراغ و تاج گل تزئین می کنند و بر سر در خانه هایشان حلقه های گل سفید و قرمز آویزان می کنند. آنها در روز 8 دسامبر با تزئین کردن درخت کریسمس، به استقبال تولد مسیح می روند.

از دیگر دکورهای مردم آرژانتین برای جشن کریسمس، استفاده از پوستر مریم مقدس و مسیح است.

خوراک اصلی مردم آرژانتین در شب عید کریسمس شامل بوقلمون دودی،گوشت خوک، گوجه شکم پر و نان های مخصوص عید همچون «پان دولشه» و «پانه تُن» است.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با دریاچه نمک چاکا ،زیباترین دریاچه در چین

استرالیا

استرالیا تنها کشوری است که کریسمس را وسط تابستان برگزار می کنند. مردم استرالیا خانه های خود را با حلقه های گل تزئین کرده و به جشن و خواندن سرود می پردازند.

ابگوشت و بوقلمون کبابی خوراک ویژه شب عید در استرالیاست.

روسیه

در روسیه همانند سایر کشورهای اروپای شرقی، خانواده ها به نشان 12 حواریون، 12 نوع خوراک تهیه می کنند که سوپ چغندر، ماهی و کلم از غذاهای اصلی هستند.

مردم روسیه از تقویم ژولینی پیروی کرده و مراسم خود را روز 7 ژانویه برگزار می کنند.

2802209365

نیجریه

کریسمس در نیجریه یک مراسم خانوادگی است و مردم کمتر در گروه های بزرگ شرکت می کنند. آنها خانه های خود را با گل و درخت تزئین می کنند و برای شام شب عید بوقلمون طبخ می کنند. از دیگر خوراک های سنتی نیجریه در شب عید می توان به کباب بره، خوراک خرگوش و یا جوجه اشاره کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان